Sposób przekazywania ciepła


Piecyk Austroflamm
Piecyk kominkowy - Austroflamm Uno Xtra


Piec z wtórnym spalaniem jest tak skonstruowany, że przemieszczające się ku górze cząsteczki dymu mogą się dopalać


Radiacja i konwekcja to dwa zjawiska, dzięki którym ciepło wytworzone podczas spalania opału ogrzewa pomieszczenie.

Piece radiacyjne najlepiej sprawdzają się w dużych, otwartych pomieszczeniach. Energia cieplna równomiernie promieniuje przez ścianki urządzenia i w ten sposób ogrzewa powietrze, ściany, podłogi, przedmioty i osoby znajdujące się w jego otoczeniu. Tak działa większość pieców żeliwnych. Najkorzystniej jest umieszczać je na środku, by ciepło rozchodziło się równomiernie we wszystkich kierunkach. Ustawienie ich w zbyt małym pomieszczeniu może powodować uczucie nadmiernego ciepła w bezpośrednim sąsiedztwie paleniska.

Jeśli miejsca jest niewiele, lepiej wybrać piece konwekcyjne wykorzystujące zasadę grawitacyjnego unoszenia się ciepłego powietrza. Chłodne powietrze wpływa do pieca przez wloty w jego dolnej części. Następnie przepływa między korpusem pieca a tzw. drugim płaszczem, ogrzewa się i wreszcie wydostaje przez kratki wylotowe w górnej części pieca. Dzięki temu osoby siedzące w pobliżu kozy nie czują nieprzyjemnego przegrzania, a ogrzane powietrze swobodnie migruje do innych pomieszczeń. Dlatego piec konwekcyjny można postawić w dowolnym miejscu, niekoniecznie na środku pomieszczenia.

Większość współczesnych kóz to urządzenia radiacyjno-konwekcyjne. Przód i góra pieca oddają ciepło przez radiację, tylne i boczne ścianki przez konwekcję.