Uważaj na błędy


Piecyk Austroflamm
Przykład podłączenia kozy


Niepoprawnie zaprojektowany system kominowy.

  • Może to powodować szybkie schładzanie dymu i ograniczenie ciągu. Często dzieje się tak, gdy komin zlokalizowany jest na zewnętrznej ścianie domu, podłączenie do komina jest długie lub ma więcej niż dwa załamania. Jeżeli dodatkowo piec jest na najniższej kondygnacji, prawdopodobieństwo wydobywania się z niego dymu jest duże i trudno tego uniknąć.

Wysokie podciśnienie budynku

  • Nowoczesne domy są zwykle bardzo szczelne, a przez to wyjątkowo wrażliwe na nieskuteczną wentylację. Często na skutek silnego podciśnienia w budynku ciąg może zostać odwrócony. Dym z pieca zaczyna cofać się do pomieszczenia, co zwykle zdarza się podczas rozpalania lub pracy ze zredukowaną mocą. Wtedy konieczne jest doprowadzenie z zewnątrz powietrza do spalania lub otwarcie okna.

Niewłaściwy sposób użytkowania

  • Dłuższa praca pieca ze znacznie zredukowaną mocą prowadzi do spadku temperatury w kominie, a to znacznie ogranicza siłę ciągu. Jeśli wtedy otworzy się drzwiczki pieca, dym zacznie wydobywać się do pomieszczenia. Takich kłopotów można uniknąć, gdy piec użytkuje się zgodnie z instrukcją obsługi, m.in. umiejętnie się go rozpala i rozgrzewa do odpowiedniej temperatury.