Uważaj na błędy


Piecyk Austroflamm
Przykład podłączenia kozy


Niepoprawnie zaprojektowany system kominowy.

  • Może to powodować szybkie schÅ‚adzanie dymu i ograniczenie ciÄ…gu. CzÄ™sto dzieje siÄ™ tak, gdy komin zlokalizowany jest na zewnÄ™trznej Å›cianie domu, podÅ‚Ä…czenie do komina jest dÅ‚ugie lub ma wiÄ™cej niż dwa zaÅ‚amania. Jeżeli dodatkowo piec jest na najniższej kondygnacji, prawdopodobieÅ„stwo wydobywania siÄ™ z niego dymu jest duże i trudno tego uniknąć.

Wysokie podciśnienie budynku

  • Nowoczesne domy sÄ… zwykle bardzo szczelne, a przez to wyjÄ…tkowo wrażliwe na nieskutecznÄ… wentylacjÄ™. CzÄ™sto na skutek silnego podciÅ›nienia w budynku ciÄ…g może zostać odwrócony. Dym z pieca zaczyna cofać siÄ™ do pomieszczenia, co zwykle zdarza siÄ™ podczas rozpalania lub pracy ze zredukowanÄ… mocÄ…. Wtedy konieczne jest doprowadzenie z zewnÄ…trz powietrza do spalania lub otwarcie okna.

Niewłaściwy sposób użytkowania

  • DÅ‚uższa praca pieca ze znacznie zredukowanÄ… mocÄ… prowadzi do spadku temperatury w kominie, a to znacznie ogranicza siÅ‚Ä™ ciÄ…gu. JeÅ›li wtedy otworzy siÄ™ drzwiczki pieca, dym zacznie wydobywać siÄ™ do pomieszczenia. Takich kÅ‚opotów można uniknąć, gdy piec użytkuje siÄ™ zgodnie z instrukcjÄ… obsÅ‚ugi, m.in. umiejÄ™tnie siÄ™ go rozpala i rozgrzewa do odpowiedniej temperatury.