Ze sterowaniem lub bez


Piecyk Austroflamm
W piecu z katalizatorem dopalanie następuje w temperaturze dużo
niższej niż w piecu z wtórnym spalaniem, dzięki czemu zwiększa się
sprawność pieca


Piec na pelet dzięki wbudowanym automatycznym podajnikom opalu może utrzymywać ciepło nawet przez kilkadziesiąt godzin


Do pieca można dołożyć więcej lub mniej drewna i to jest najprostszy sposób regulacji jego mocy grzewczej. Coraz częściej jednak to nam nie wystarcza i oczekujemy od producentów kóz bardziej nowoczesnych, a przede wszystkim wygodnych w użyciu rozwiązań. Dlatego każda porządna koza powinna mieć szyber do regulacji przekroju wlotu spalin.

Bardziej precyzyjną kontrolę jej pracy zapewni także regulator wlotu powietrza do spalania. Im więcej powietrza będzie wewnątrz kozy, tym bardziej intensywne będzie spalanie i tym więcej ciepła powstanie.

Naprawdę nowoczesne sterowanie mocą pieca umożliwi jednak dopiero termostat, który wyreguluje przekrój wlotu powietrza do spalania w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Piece na pelety (te "z górnej półki", np. RIKA) są wyposażone w precyzyjne urządzenia sterujące procesem spalania tak, by uzyskać w pomieszczeniu żądaną moc i temperaturę. Współpracują one z termostatem pokojowym. Mają zegary sterujące umożliwiające zaprogramowanie ich pracy np. na dni tygodnia.