Jak wybrać dobrą kozę


Piecyk Austroflamm
Ceglana ściana dobrze akumuluje ciepło, więc kiedy w piecu będą
wygasać polana, pomieszczenie będzie jeszcze przez jakiś czas
ogrzewane zgromadzonym w niej ciepłem


Istotnym kryterium wyboru pieca jest jego moc nominalna.


Aby uniknąć rozczarowania zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturą, do jakiej piec jest w stanie ogrzać pomieszczenie, należy zdecydować, które pomieszczenia chcemy ogrzewać, policzyć ich kubaturę, a następnie ustalić potrzebną moc pieca.

Orientacyjnie przyjmuje się 1 kW mocy pieca na 10-12 m2 powierzchni pomieszczenia o wysokości 2,5 m (w dobrze izolowanym domu).

Dobierając moc pieca, najlepiej jednak poradzić się specjalisty. Moce nominalne pieców dostępnych w sprzedaży wynoszą od 3 do 17 kW. Nadają się więc do ogrzewania pomieszczeń o kubaturze do 420 m3. Jeśli chce się korzystać z pieca jako Źródła ciepła, należy wybrać taki, w którym pełny załadunek drewna spala się przy zredukowanym dostępie powietrza w czasie nie krótszym niż osiem godzin.

Najwydajniejsze piece na drewno potrafią utrzymać żar nawet przez g 15 godzin, a piece na pelet - nawet przez 50 godzin. Sprawność pieca, czyli stopień, w jakim energia dostarczona w postaci drewna zostanie zamieniona na energię cieplną, powinna w dobrej jakości urządzeniach wynosić minimum 70%.
Kozy oferowane w Polsce (oraz w całej UE) muszą spełniać wymagania obowiązującej normy PN-EN 13240 oraz być oznaczone europejskim znakiem bezpieczeństwa CE.