Podobne, ale nie takie same


Piecyk Austroflamm
Piecyk kominkowy - Slim


Wolnostojące piece kominkowe są skonstruowane podobnie do wkładów kominkowych, z jedną istotną różnicą - nie wymagają żadnej dodatkowej obudowy, co znacznie obniża koszt ich zainstalowania. Są to zamknięte, szczelne, a zatem bezpieczne paleniska.


Odlewa się je z żeliwa lub wykonuje ze stali. Żeliwo umożliwia uzyskanie bardzo finezyjnych kształtów nadających piecom stylowy wygląd. Kozy stalowe - w odróżnieniu od żeliwnych - mają zwykle prostą, nowoczesną formę. Wybierając kozę, warto się zastanowić, czego od niej oczekujemy. Jeśli ma głównie zdobić, może być stalowa, ale jeżeli liczymy przede wszystkim na jej walory grzewcze, powinna być raczej żeliwna. Dobrze też, żeby miała wnętrze paleniska wyłożone materiałem akumulującym ciepło (szamot) lub pełniącym funkcję dodatkowego izolatora (wermikulit) polepszającego proces spalania. Piece kominkowe (kozy) z szamotowym wnętrzem wprawdzie dłużej się nagrzewają, ale za to po wygaśnięciu ognia dłużej trzymają ciepło. Zastosowaniu wermikulitu, który jest dobrym izolatorem, powoduje, że ciepło z paleniska jest wypromieniowywane głównie przez szybę.

Trzeba uczciwie powiedzieć, że koza nie ogrzeje domu równie skutecznie jak kominek.

Z kominka z dobrym, szczelnym wkładem można rozprowadzić ciepłe powietrze do innych pomieszczeń, a koza nie daje takich możliwości. Trzeba ją traktować raczej jako lokalne Źródło ciepła ogrzewające to pomieszczenie, w którym się znajduje, czyli zazwyczaj pokój dzienny. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by w innym pomieszczeniu, np. na piętrze, zainstalować drugą kozę.

Piece kominkowe (kozy) z szamotowym wnętrzem odnajdziemy ofercie austriackiej firmy RIKA.